снимка: ЕМО ЕтъраЦърквата отбелязва с празнична литургия възкресението на ЛазарЛазаровден е

...
снимка: ЕМО ЕтъраЦърквата отбелязва с празнична литургия възкресението на ЛазарЛазаровден е
Коментари Харесай

Закичени лазарки влизат днес в българския дом за благополучие

снимка: ЕМО Етъра

Църквата отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар

Лазаровден е предпоследната събота преди Великден, а Цветница е след него - в неделята. Тези два празника имат богата национална обредност, празнуват се и като именни дни. Според българската национална традиция, Лазаровден или Лазарица, Лазарова събота е празник на нивите, пасбищата и горите, само че и празник на девойките, които, откакто лазаруват, могат обществено да се момеят, да се обличат и държат по този начин, че да ги харесват ергените, да имат обичан, да се омъжват. Денят се назовава още Лазарова събота, Лазарица, Лазар. Три обредни ритуала са свързани с него - лазаруване, избиране на кумица и боенек. И трите са свързани с прехода към моминството, с любовта и задомяването.

 

На този ден групи от по шест-седем девойки на възраст от 10 до 16 години, облечени в празнични облекла или невестински костюми и закичени с венци и китки, обикалят домовете в селото, като пеят обредни песни за всеки член от фамилията, възхваляват деца, остарели, млади, моми, ергени, невести, както и овчари, говедари, коняри. Домакините ги подаряват с яйца и пари. Вярва се, че къщата, в която са влезнали и пели лазарки, ще бъде честита през цялата година. Лазарките обхождат горите, реките и ливадите. С ария навлизат в нивите и пожелават богата годишна продукция от раззеленилото се жито.

 

Православната черква отбелязва църковния празник Лазаровден, който е с преносима дата и постоянно е в предпоследната събота преди Великден. В календара на християнската черква празникът е обвързван с един от най-вълнуващите евангелски сюжети - на възкресението на Лазар, живял в град Витания, покрай Йерусалим. Според евангелието, когато Спасителят е в земите оттатък река Йордан, Лазар се разболява и умира. Когато месията се връща, възкресява покойника на четвъртия ден от неговото заравяне в символ на признателност за проявеното от него гостолюбие.

Според средновековни ръкописи, Лазар живее още 30 години в непоколебим пост и самоограничение и е провъзгласен за първи свещеник на град Китион на остров Кипър. На Лазаровден църквата отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар, както и паметта на свети страдалец Лазар Български, малтретиран и погубен на 23 април 1802 година /velikotarnovo.utre.bg

ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗГОТВЕНИЯ ОТ ГЕРБ ЗАКОН ЗА ЦЕНЗУРА НА МЕДИИТЕ В ИНТЕРНЕТСПИРАМЕ ВЪЗМОЖНОСТТА ЗА ПИСАНЕ НА КОМЕНТАРИ БЕЗ АВТОР В САЙТА!

ЗА ДА КОМЕНТИРАТЕ СТАТИЯТА, МОЛЯ, РЕГИСТРИРАЙТЕ съдебна експертиза ЗА СЕКУНДИ ТУК - https://petel.bg/registration.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар:
НАПИШИ КОМЕНТАР